AVARI - Obcanske sdruzeni

Homepage  |  Členové  |  Stanovy  |  Infostránka  |  Taurcon  |  Elfcon

Info o SF&F pojmech

Kapitoly

Elfcon 2003 - publikumCo je to CON - Co je to FANDOM - Co je to FANTASY
Kdo je to FAN - Co je KLUB SF&F - Co je to SCI-FI

Co je to CON

Con je zkratka z anglického slova convention, setkání. Označuje setkání fanoušků a příznivců sci-fi a fantasy s přednáškami, besedami, videoprojekcí, turnaji apod. Obvykle jsou pořádány různými SF&F kluby nebo jsou výsledkem spolupráce několika klubů.

Nejvýznamnější evropský con se nazývá Eurocon a každý rok se koná v jiné zemi. O místu jeho konání rozhodují zástupci jednotlivých fandomů dva roky předem. V roce 2002 se poprvé konal u nás - v Chotěboři. Českým (a slovenským) národním conem je Parcon, o kterém rozhodují zástupci českých a slovenských sci-fi klubů na Podzimní poradě Československého fandomu.

Plakat Elfcon 2002 by Maedhros Nejznámějšími českými cony jsou Avalcon, Bohemiacon, Dracon, Gamecon, Minicon a Pragocon, na bratrském Slovensku je největším bratislavský Istrocon. V obou zemích se ovšem každoročně pořádá více než deset dalších, povětšinou malých a lokálních conů, často zaměřených na určité téma (Star Trek, J.R.R. Tolkien, manga&anime a mnoho dalších), některá setkání mají každý rok téma odlišné.

Proč přijet na con

Je to rozhodně zajímavá zkušenost. Pokud jste ještě na žádném nebyli, možná vás překvapí. Program je obvykle tvořen tak, aby si vybral každý, ale hlavní na nich jsou atmosféra a především známí. Neděste se toho, že nikoho na conu neznáte, že tam budete úplně sami. Pokud nejste absolutní samotáři, budete odjíždět s tím, že znáte o hezkých pár lidí více. Nikdo totiž obvykle neodmítne společnost nového jedince a brzy zjistíte, že si mezi těmi všemi divnými lidmi připadáte jako doma...

Kdo je to FAN

Fan je zkráceně fanoušek, fanynka, tedy zanícený příznivce něčeho, v tomto případě SF. Občas se můžete setkat i se slovem faní, což je "paní od fanouška".
Začínající fanoušek (prostě nováček) se označuje slovem neofan.

Divadlo Trolli most

Fanovské aktivity

Fanoušci se rádi stýkají a vyměňují si novinky. Pokud ne osobně, jsou v kontaktu přes Internet pomocí e-mailu či různých diskuzních serverů.
Sdružují se v klubech a často vydávají klubové časopisy (tak zvaný fanzin, pokud je internetový, nazývá se e-zin).
Jezdí na cony a ti odvážnější je i pořádají.

Co je to FANDOM

Fandomem (s malým f) se rozumí všichni fanoušci sci-fi a fantasy. Je to souhrné označení pro všechny, kdo nějakým způsobem jezdí na cony, pořádají je, čtou žánrovou literaturu nebo třeba jen sledují v televizi seriály s tématikou SF&F.

Občanské sdružení Československý Fandom sdružuje SF&F kluby za účelem jejich podpory při pořádání conů, literárních soutěží a podobně. Dvakrát do roka pořádá (nejčastěji v Březové nad Svitavou) porady, kde zástupci klubů rozhodují o společných věcech, volí členy Rady Fandomu a hlasují o místu pořádání Parconu.

V rámci ČS Fandomu působí Liga podpory neofanů, která si za cíl dala propagaci SF&F a hlavně pomoc novým a začínajícím fanům zorientovat se ve vodách fandomu a rychle se seznámit s ostatními.

Co je KLUB SF&F

Pagi a Well na porade scifiklubuČlověk je tvor družný a pro příznivce SF&F to platí dvojnásob. Klub totiž poskytuje zázemí a spřátelené duše. Co může být lepšího než věnovat se své zálibě uprostřed stejně smýšlejících bytostí, vyměňovat si názory a tříbit je, půjčovat si vzájemně knihy, dozvídat se o novinkách nebo spolu navštěvovat cony, besedy či přednášky?

Od toho, jaké zájmy mají tito lidé společné (literatura, filmy & video, historie, moderní technologie, hraní různých her, šerm, dřevěné bitvy...), se pak odvíjí zaměření klubu. Může být i velmi úzce specializované (na jednoho konkrétního spisovatele, jeden konkrétní seriál či hraní jedné konkrétní hry, např. Dračího doupěte). Členové klubu často vydávají vlastní časopis, jezdí na cony nebo se je snaží pořádat. Nováčkům v tom pomáhá Liga podpory neofanů.

Nejváženějším a jedním z nejstarších klubů je Klub Julese Vernea, jedním z nejaktivnějších Avalon, největším klubem, zabývajícím se hraním her, je Hexaedr.

Lesi v kostymu, Elfcon 2002

Co je to FANTASY

Fantasy je obvykle definována jako literatura, kde v hlavní roli jsou mocní hrdinové a ještě mocnější magie, které se odehrávají ve fantastických světech obydlených elfy, trpaslíky, skřítky a jinou havětí. Fantasy literatura - ta lepší, nutno říci - je ale mnohem víc. Je to připomenutí nejstarších lidských mýtů, staré moudrosti a starých hodnot - jako je čest, odvaha, vytrvalost, schopnost přežít i v těch nejnepříznivějších podmínkách. Je to způsob, jak ukázat, že nic nemusí být takové, jaké se to zdá. A nemusí to být jen neznámé světy v jiných rovinách existence. Podívejte se třeba do Země za zrcadlem.

Co je to SCI-FI

O sci-fi literatuře se často mluví jako o opozici fantasy. Jejími hlavními atributy jsou obvykle technika vyspělejží než ta v autorově současnosti (případně v současnosti příběhu, jak se objevuje například u Wellse), příběh zasazený do budoucnosti, cesty mezi hvězdami a napříč časem. Často staví na technicky a vědecky přesném základě a snaží se rozvíjet již existující poznatky těchto oborů. Sci-fi však ve skutečnosti jen jinými prostředky dosahuje týchž výsledků jako fantasy. Jen to dělá trošku jinak. Zamýšlí se nad budoucností lidstva, nad způsobem lidského života, nad možnostmi, které člověk do budoucnosti má. V dobré sci-fi nejsou hlavními hrdiny technika nebo mezihvězdné cestování. Jsou jimi lidé.