K únikům plynu naštěstí nedochází tak často. Jsou to jevy spíše výjimečné a možná se vám nikdy v životě nestane, že byste se s něčím takovým setkali. Pokud se ovšem něco takového přihodí, jak si počínat, abyste postupovali správně?

Neignorujte zápach plynu – jít po ulici a ucítit plyn a jen tak si pro sebe říci: „hm, tady je někde cítit plyn, ale to se mě netýká, není to můj dům“ – toto je vrchol ignorance a mělo by vás minimálně hryzat svědomí, že jste nic proti tomu nepodnikli. U plynových zařízení nerozlišujeme v případě úniku plynu, kde se nachází a komu patří, případný výbuch by totiž mohl zavinit smrt mnoha lidem a způsobit obrovské majetkové škody.

plynový sporák

Nehrajte si s ohněm – u některých plynových zařízení bývají k dispozici cedule s nápisy, které naznačují, abychom se tu nepohybovali s otevřeným ohněm. To znamená odpusťte si kouření, nezapalujte zápalky a nepoužívejte zapalovač či jiné formy otevřeného ohně nebo nebezpečného jiskření. Vzdalte se od zdroje zápachu do bezpečné vzdálenosti a odtud pak zavolejte instalatéry pohotovost a v případě potřeby i hasiče nebo policii.

hořící sporák

Instalatérský servis je k dispozici nonstop – výhodou těchto služeb je jejich nonstop dostupnost. Můžete tedy volat instalatéry kterýkoli den v roce a třeba i v noci. Havarijní servisy vnímají úniky plynu za prioritní záležitost, takže se dá očekávat, že instalatéři dorazí namísto závady co nejdříve, zhruba do hodiny. Unikat plyn může například v bytovém domě u plynové přípojky, uvnitř bytového domu ve sklepě z potrubí nebo někde venku ve městě z neznámého zařízení. Jestliže vnímáte, že by mohlo dojít k výbuchu velmi brzy, dejte to na vědomí lidem ve vaší blízkosti a volejte ihned i na linku policie 158. Tísňové volání je zdarma a platí to i pro hasiče a záchranku. Vyplatí se mít také zjištěný telefon na instalatéry a mít jej uložený v mobilu nebo v kapesním diáři.