Domov by měl být místem, kde se cítíme skutečně bezpečně, ať už před živly nebo před lidmi, kteří by nám chtěli ublížit, případně mají zájem o náš majetek. Není tedy divu, že si jej chceme zabezpečit. Ale jakým způsobem? Na trhu je tolik nejrůznějších možností i jejich kombinací, že může být náročné si vybrat. Ty se navíc mohou lišit i podle lokality – nejúčinnější zabezpečení domu Brno může být odlišné od toho v nějaké zapadlé obci, kde každý zná každého. Je zde tedy nutné zvážit celou řadu faktorů.
Jedním z nich je to, zda bydlíme v bytě či rodinném domě. Je totiž jasné, že v tom prvním případě jsou naše možnosti mnohem větší. Přeci jen, byt nás v tomto ohledu značně omezuje. V podstatě jedinou věcí, kterou zde můžeme udělat, je pořídit si skutečně kvalitní bezpečnostní dveře. Ty samozřejmě nejsou levné, avšak jsou naší jedinou možností.
Pokud se týče domu samotného, tak máme sice možnost přednést návrh na určitá bezpečnostní opatření na schůzi vlastníků bytových jednotek, avšak zde nemáme žádnou jistotu, že bude přijat, zvláště když nebude zrovna levný. Je to však v podstatě to jediné, co máme k dispozici.
U rodinného domu je těch možností mnohem více. Tou první je samozřejmě důkladné oplocení, které je na rozdíl například od Spojených států Amerických běžnou součástí našich obydlí. Je to proto, že u nás jsou jednotlivé domy mnohem blíže u sebe. Plot nám dodává nejen pocit ochrany, ale také soukromí, které je pro nás vzhledem k vyšší hustotě osídlení mnohem důležitější.
Dále tu pak máme světelné senzory a senzory pohybu, případně také hlídacího psa. Ten však bývá mnohdy nejslabším článkem celého systému, a také nejproblematičtějším. Proto se od jejich použití k tomuto účelu dnes již upouští.
Není tedy snadné říci, který způsob je nejlepší. Na to musí přijít každý sám. Důležité však je, že si své obydlí nějak zabezpečíme. Jen tak se nebudeme muset bát zlodějů.