Když si někdo koupí krycí solární plachtu na bazén a vy se toho všimnete, například u vašich sousedů, může vám připadat, že je to docela zbytečná věc, a že se bazén bez plachty určitě obejde. Vždyť je spousta koupališť – venkovních koupališť, například v Praze na Slavii, které jsou provozovány i bez plachet. A právě bazén na Slavii bychom mohli použít jako příklad, kde by se plachta skutečně uživila. Ale začněme pěkně popořádku, tím vaším bazénem.
Řekněme, že máte na zahradě zapuštěný bazén o rozměrech 7 x 4 metry. Pro rodinné účely i pro plavání bohatě dostačující. Z této nádrže se každý den odpaří do ovzduší přibližně 140 litrů vody. Pro někoho směšné a zanedbatelné číslo. Jenže za týden je to už necelý kubík vody a za měsíc více než čtyři kubíky. Pokud bazén provozujete v koupací sezóně 5 měsíců, za tu dobu se z něj vypaří necelých 21 kubíků vody. V přepočtu na vodné a stočné (ca 120 Kč) je to 2 520 Kč. A při pětiletém provozu bazénu tímto způsobem vyhodíte ze své kapsy zcela zbytečně necelých 13 tisíc korun. Přitom životnost plachty je mnohem delší, než pět let, při šetrném zacházení vám vydrží výrazně déle.
A teď se pro zajímavost vraťme k tomu bazénu v pražském Edenu. Venkovní bazén tam má rozměry 50 x 20 metrů, tedy celkem plocha 1000 čtverečních metrů. Za jediný den se odtud vypaří 5 kubíků vody a za 5 měsíců koupací sezóny je to 750 kubíků vody. V přepočtu na vodné a stočné to dělá neuvěřitelných 90 tisíc korun.
Téměř sto tisíc korun každý rok musí majitel bazénu zaplatit jen za dopouštění vody, nepřipadá vám to tak trochu jako plýtvání surovinami a penězi? Kdybyste provozovali venkovní koupaliště vy, museli byste o to zvýšit cenu vstupenek, ale kdyby se na hladinu pokládala plachta alespoň v době, kdy se tu nikdo nekoupe (přes noc), mohlo by to přinést výraznou úsporu do rozpočtu provozu nádrže.