Solární plachtu považují někteří lidé za zbytečný kus plastu na hladině. Mají za to, že stejně jen chrání před spadem prachu na hladinu, a jestliže bydlíte v čistém horském prostředí, tam je tak nízká prašnost, že je to v podstatě zanedbatelné. Hladinová plachta sice snižuje rychlost ochlazování vody, což šetří provozní náklady na ohřev vody, ale žádné velké terno to zas není, úspora je spíše drobná. Proč si tedy solární plachtu koupit, když se zdá, že je to spíše jen „kosmetická záležitost“?
Vypařování vody versus vodné a stočné
Každý z vás se ve škole seznamoval s koloběhem vody v přírodě. Dochází k němu vlivem slunečního záření, kdy se voda ze stojatých i tekoucích rezervoárů neustále vypařuje, a v jisté výšce nad zemí vodní pára kondenzuje a dopadá na zemský povrch v podobě deště či sněžení. Rychlost vypařování vody je poměrně velká, za jediný den se vypaří z metru čtverečního až pět litrů vody. V porovnání s obrovskými objemy vodních ploch je to sice jen kapka v moři, ale u bazénu na vaší zahradě figuruje i vodné a stočné, což jsou peníze z vaší kapsy za dopuštěnou vodu. A zde se vyplatí zpozornět.
Máte-li bazén o rozměrech 8 x 4 metry, za den se z něj vypaří cca 160 litrů vody. Za půl roku jedné koupací sezóny je to již necelých 29 kubíků a v přepočtu na vodné a stočné (uvažujme 170 Kč za kubík) musíte za dopuštěnou vodu zaplatit téměř pět tisíc korun. Pokud provozujete bazén 15 let, což je také životnost solární plachty, zaplatíte za dopouštění vody celkem 74 tisíc korun.Jak vidíte, bazénové krycí plachty jsou sice nenápadné, ale významné příslušenství, které šetří vaši kapsu a hlavně brání tomu, abyste své peníze nevyhazovali naprosto zbytečně oknem. Životnost plachet je sice zhruba patnáct let, ale při šetrném zacházení je můžete využívat i déle. Mají svůj význam za každého počasí po celou dobu koupacích sezón.